Olvass tovább!
Pünkösdkor is BORkulTÚRA az Edelényi kastélyszigeten!
Az Edelényi Kastélysziget ismét rendhagyó (jelmezes) tárlatvezetésekkel várja az érdeklődőket a pünkösdi hétvégén!
Az évszakos szoba falképein a szüret és a szőlőmetszés ábrázolásai kapcsolódnak a borkultúrához, a cigány muzsikusok képei pedig a főúri mulatságok tematikához. Végül a szerelem témája is megjelenik a zsánerképeken, mint a kézcsók, vagy éppen egy szerelmes levél átadása.
A rendhagyó tárlatvezetések időpontjai:
- Május 14. szombat - 11.00 óra és 14.00 óra
- Május 15. vasárnap - 11.00 óra és 14.00 óra
- Május 16. hétfő - 11.00 óra és 14.00 óra
A rendhagyó tárlatvezetések után a vasárnapi napon az érdeklődők egy borkóstolón is részt vehetnek majd, Virág Tamás borász kínálja borait!
A túrák csoportonként maximum 40-45 fővel indulnak a termek kapacitása miatt.
Egy kis kastélytörténet
A XVIII. században a Bódva mesterséges szigetére épült edelényi kastély különleges értéke a hazai építészet kora barokk időszakának. Az elmúlt években a gondos műemléki felújítás során az ország egyik legnagyobb és legszebb kastélya visszanyerte régi szépségét. Az európai uniós pályázati forrásból nemcsak a főépület és belső terei és a páratlan rokokó falképek újultak meg, hanem a Bódva-folyó holtágának revitalizációjával visszaállították a barokk kastély környezetének sziget-jellegét is.
Az építtető lotharingiai Jean-François L’Huillier (1668–1728) a Habsburg-hadseregben futott be katonai karriert. Az építtetés után a legjelentősebb átalakításokat L’Huillier báróunokája, Forgách Ludmilla és férje, Esterházy István végezte a kastélyon.
Esterházy az iglói Lieb Ferencet hat emeleti szoba kifestésével bízta meg, aki a munkával 1770-ben készült el. A kastély fő látványossága a hétköznapok örömeit és az élet szépségeit hirdető rokokó falképek sora, amelyek a kor legteljesebben fennmaradt világi falképei közé tartoznak. A falakon a meglepően sokszínű témák játékos könnyedséggel keverednek: udvarlási jelenetek, vadászjelenetek, csatajelenetek, görög-római mitológiai alakok, az évszakok allegóriái és a hozzájuk kapcsolódó mezőgazdasági munkák, a földrészek szimbólumai, a hintázó hölgy képe láthatók. Felfedezhetjük egy cigány asszony és egy hegedülő muzsikus cigány alakját, amelyek a hagyomány szerint Cinka Pannát és a fiát ábrázolják.
Felújítás
Európai uniós támogatással, az önrésszel együtt összesen 2,4 milliárd forintos beruházással újult meg 2014 tavaszára az edelényi kastély és a környező, mintegy 5,1 hektáros park. A fejlesztés az Új Széchenyi Terv keretében, az Észak-magyarországi Operatív Program kiemelt projektjeként valósult meg.
Itt pedig egy kép arról, hogy hogyan is nézett ki a kastély a felújítás előtt és után:
(Forrás: https://www.facebook.com/Kastelysziget/?fref=ts )
Rendhagyó, jelmezes tárlatvetéssel várnak tehát minden érdeklődőt, akik szeretnének kicsit visszarepülni az időben és átélni eme csodás kastély varázsát!
( Bővebb információ: http://www.edelenyikastelysziget.hu/ )
A Facebookon is ott vagyunk, LÁJK! :)