Ma már szinte nincs is olyan nap a naptárban, aminek ne lenne világnapja. Van már Micimackó világnapja, autó-vagy épp dohányzásmentes világnap, nemzetközi Nőnap, azonban ezeknél abszurdabb világnapok is napvilágot láttak.
Egyik ilyen például a Pí világnapja. Nézzük meg, miről is szól pontosan!
A különleges számnak 1989 óta van hivatalos ünnepe. A megemlékezés Larry Shaw amerikai fizikus ötlete volt. A valós szám első születésnapját Shaw munkahelyén, a San Francisco Exploratorium-ban tartották, ahol az alkalmazottak és a látogatók kört alkottak és gyümölcsös pitét fogyasztottak a Pí tiszteletére (angol szóvicc, a pí kiejtése hasonlít az angol pie-hoz). A március 14-i dátum egyébként magából a számjegyből fakad, hiszen a megfelelő dátum formátumban írva a mai nap a 3. hónap 14. napja, vagyis 3/14.
A Pí-napnak elnevezett rendezvényt következő évben is megismételték, a kezdeményezéshez más intézetek is csatlakoztak, és néhány éven belül nemzetközi ünnep lett.
A Pí egyébként a matematika egyik máig is sok tudóst foglalkoztató száma, amely végtelen tizedesjegyet tartalmaz, jelen állás szerint már több mint egymilliárd számjegyét azonosították, és nem található benne ismétlődés. Már az ókori Egyiptomban és Mezopotámiában is használták a matematikusok, és durvább vagy pontosabb becslések által képesek voltak megadni akár több tizedes jegyig is értékét. Híres titkos kódja állítólag három egymás után rajzolt síkidom volt: ∆○□ A híres görög tudós, Archimédesz is foglalkozott a Pí számmal, értékét síkidomok és a kör területének közelítésével igyekezett meghatározni.
Egy szó mint száz, ennek a rendkívül érdekfeszítő számnak ma van a világnapja, a matematikusok biztosan megünneplik, a többiek pedig húzhatnak egy újabb strigulát a bolondos ünnepnapok szó alá.